Share This Post

Okategoriserade / Socialt arbete

Olika, men mest lika – ett samtal med Andrea Edwertz

Utsidan är det första vi ser. Inget konstigt med det. Det som är svårt att förstå är när utsidan får fortsatt stor betydelse. Eller när utsidan gör att vi inte ens bryr oss om att hitta insidan.

Jag har träffat Andrea Edwertz som bestämt sig för att öppna ögonen på oss. Öppna ögon för vad som finns på insidan. Bygga broar mellan människor som inte alltid kommit till sin rätt. Andrea har blivit tagen för utvecklingsstörd under många år, även av professionella, men får idag sin revansch i sitt arbete som mycket uppskattad krönikör på den lokala tidningen Enköpingsposten. Här kan du lyssna till hennes historia och hennes utmaning till oss. Dessutom läser Andrea en av sina texter för oss i programmet.

Här kan du lyssna:

Vill du höra mer av Andrea kan du se detta föredrag som Andrea höll i Tankesmedjan i Enköpings kommunfullmäktige i maj i år.

Vill du ha kontakt med Andrea kan jag förmedla det, mejla mig på kristina@socialanatet.se.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Skip to toolbar